• 22:03
  • |
  • پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶
  • |
  • mail
  • |
  • map
  • |
  • map
english
paya
اخبار دانشکدهمشارکت دانشکده در برگزاری نخستین نمایشگاه عکس محیط زیست استان همدان

مشارکت دانشکده در برگزاری نخستین نمایشگاه عکس محیط زیست استان همدان

دانشکده محیط زیست در برگزاری نخسیتن نمایشگاه عکس محیط زیست استان همدان که با انتخاب 55 اثر برگزیده برگزارشد، مشارکت کرد.

در این مراسم که با حضور استاندار همدان، معاون امور عمرانی استانداری، فرمانداران شهرستان های بهار، رزن، اسدآباد، همدان و فامنین و مدیرکل بحران استانداری همدان، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری، مدیرکل امور اجتماعی استانداری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، همچنین اساتید عکاسی و هنرمندان و اصحاب رسانه برگزار شد، نفرات اول تا سوم در 4 بخش حیات وحش، اکوتوریسم، انسان و طبیعت و محیط بان معرفی شدند.

 استاندار همدان در این آئین گفت گفت: در طول 12 سال گذشته محیط زیست این استان تا به این اندازه فعال، پویا و مشرف به تمامی مسائل نبوده است.
 

جشنواره عکس


محمد ناصر نیکبخت افزود: مدیر کل حفاظت محیط زیست همدان از اجرای طرح هایی که آسیب به محیط زیست وارد نمی کند همواره حمایت کردند ولی هرجا که محیط زیست با خطر مواجه شد اجرای طرح مورد مخالفت این نهاد قرار گرفت.
 
نیکبخت با بیان اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست استان در دوره مدیریت جدید، ابداعات و ابتکارات بسیار شایسته ایا از خود نشان داده است، افزود: محیط زیست و حفاظت از آن منافع مشترک جوامع بشری است و همه جوامع به علت اهمیت و منزلت محیط زیست دنبال حفاظت از طبیعت خدادادی هستند.
 
وی اضافه کرد: اهمیت و منزلت محیط زیست را می توان با زبان هنر بیان کرد و بیشتر از هر چیزی عکس می تواند زیبایی طبیعت را نشان دهد در حالی که هیچ گفتار و نوشتاری نمی تواند هنرمندانه به نمایش محیط زیست بپردازد.
 
نیکبخت گزینش 55 عکس از 550 اثر ارسالی به جشنواره را نشان از داوری سختگیرانه در نخستین جشنواره عکس محیط زیست همدان دانست.
 
وی گفت: یکی از شعارهای انتخاباتی دولت یازدهم حفظ محیط زیست بود در حالی که هیچ یک از داوطلبان جلوگیری از تعرض به محیط زیست را به عنوان شعار مطرح نکردند و بطور معمول چنین شعارهایی از سوی داوطلبان رئیس جمهوری مطرح نمی شود در حالی که یک عده از تعرض به محیط زیست سود زیادی می برند.
 
وی با ذکر اهمیت سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه حفظ محیط زیست بیان کرد: مسئولان باید در انجام وظایف جدی تر عمل کرده و در هر زمانی باید به این سیاست ها توجه کنند.
 
هر سال دو جشنواره با موضوع محیط زیست برگزار می کنیم
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان نیز در این جشنواره اعلام کرد: هنر بهترین و کارآمدترین ابزار برای ترویج فرهنگ محیط زیست و انتقال مفاهیم زیست محیطی به بدنه جامعه است و سال آینده علاوه بر برگزاری جشنواره بین المللی فیلم سبز، یک جشنواره دیگر نیز با موضوع محیط زیست برگزار خواهیم کرد.
 
محمدرضا محمدی افزود: یکی از مصادیق اصلی هنر، تصویربرداری از طبیعت است و پیامی که تصویر به فکر مخاطب منتقل می کند قابل توصیف نیست.
 
محمدی با ذکر اینکه نمایشگاه عکس محیط زیست از امروز به مدت یک هفته برگزار می شود افزود: جشنواره عکس محیط زیست استان همدان در چهار بخش حیات وحش، تعامل و تعارض انسان با محیط زیست، اکوتوریسم و محیط بان برگزار شد.
 
وی بیان کرد: کارهای مقدماتی این جشنواره شامل انتشار فراخوان، دریافت آثار و گزینش آثار برتر از آذر ماه سال گذشته آغاز شد و امروز شاهد برگزاری نخستین جشنواره عکس محیط زیست و راه اندازی نمایشگاه عکس در سالن شهید آوینی هستیم.
 
مدیر کل حفاظت محیط زیست همدان افزود: 550 اثر به دبیرخانه نخستین جشنواره عکس محیط زیست ارسال شد که 55 اثر از این تعداد توسط داوران بین المللی و ملی به نمایشگاه راه یافتند.
 
محمدی اضافه کرد: محیط زیست همدان امسال علاوه بر جشنواره فیلم سبز که پس از 10 سال وقفه برگزار کرد، جشنواره عکس محیط زیست را نیز اجرایی کرد.
 
وی گفت: تنها جشنواره عکس محیط زیست که همزمان با هفته محیط زیست، در سازمان حفاظت محیط زیست و به صورت کشوری در حال برگزاری است مربوط به استان همدان است.
 
وی از برنامه ریزی برای انعقاد 22 تفاهم نامه همکاری با سازمانهای مختلف خبر داد و گفت: دو تفاهمنامه تاکنون منعقد شده و پنج تفاهمنامه نیز در هفته محیط زیست امسال منعقد می شود.
 
مدیر کل حفاظت محیط زیست همدان اظهار کرد: برگزاری مراسم پاکسازی محیط زیست توسط سازمانهای مردم نهاد، برگزاری کارگاههای آموزشی و حضور در 6 برنامه تلویزیونی و رادیوئی از برنامه های محیط زیست همدان در هفته محیط زیست است.
 
محمدی اعلام کرد: قرار است به زودی موزه و نمایشگاه محیط زیست در کنار غار تفریحی و تاریخی علیصدر همدان راه اندازی شود تا مسافران و گردشگران تابستانی با ظرفیت های طبیعی همدان آشنا شوند.
 

AWT IMAGE


وی تعیین جرائم جایگزین زیست محیطی به جای حبس را یک رویداد مبارک برشمرد و گفت: دستگاه قضایی در راستای حبس زدایی احکامی برای حفظ محیط زیست صادر می کند.
 
وی با ذکر اینکه واحد پایش آنلاین کارخانه تولید فولاد به زودی راه اندازی می شود افزود: با مجهز شدن این کارخانه به سیستم پایش آنلاین می توان از اداره محیط زیست بصورت آنلاین وضعیت کارخانه را بررسی کرد.
 
وی بیان کرد: برای تدوین منشور محیط زیست برنامه ریزی و اقدامات لازم با همکاری معاونت سیاسی، فرهنگی و اجتماعی صورت گرفته است.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان با ذکر نقش و اهمیت رسانه در کاهش معضلات زیست محیطی گفت: در 10 ماه گذشته چهار هزار و 200 خبر توسط رسانه ها منتشر شده است که این اقدام مبارک می تواند محیط زیست و اهمیت توجه به آن را همواره در انظار عموم قرار دهد.
 
محمدی ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست توسط رهبری فرزانه انقلاب را سال طلایی محیط زیست برشمرد و یکی از کارآمد ترین آیتمهای این برنامه را جرم انگاری تخلفات زیست محیطی عنوان کرد.
 
وی با ذکر اینکه محیط زیست مانع توسعه نیست گفت: با توجه به پیام نوروزی رهبری فرزانه انقلاب و تاکید ایشان بر اقتصاد مقاومتی، محیط زیست کمک حال واحدهای تولیدی بوده با این وجود اجازه دست اندازی تخریب محیط زیست را نیز نداده است.
 
دولت یازدهم کمک حال سازمان های مردم نهاد
 نماینده شبکه سازمان های مردم نهاد استان همدان نیز گفت: حمایت های دولت یازدهم کمک حال سازمان های مردم نهاد بوده است.
 
محمد سوزنچی با بیان این مطلب افزود: 24 سمن فعال محیط زیستی در استان همدان فعالیت می کنند که به صورت تخصصی اقداماتی برای آموزش شهروندی، توانمندسازی جوامع محلی،Hse و پاکسازی طبیعت به صورت عام المنفعه انجام می دهند.
 
سوزنچی با بیان اینکه محیط زیست سهم آیندگان است ادامه داد: برگزاری جشنواره عکس محیط زیست، فیلم سبز و ... می تواند سهم ما را برای آیندگان مشخص کند.
 
وی با بیان اینکه در دوره مدیریت جدید حفاظت محیط زیست استان همدان تغییرات مثبتی رخ داده است بیان کرد: دکتر محمدی پتانسیل مجموعه محیط زیست همدان را شناسایی و راهبری می کند و بعد باعث می شود محیط زیست جایگاه فراموش شده خود را پیدا کند و باید این اتفاق را پاس بداریم.
 
در ادامه این مراسم هیئت داوران نخستین مسابقه عکس محیط زیست استان همدان متشکل از افشین بختیار ، علی مهاجران و امیرعلی جوادیان در مراسم اختتامیه این جشنواره بیانیه ای صادر کردند که توسط دکتر جوادیان قرائت شد.
 
جوادیان گفت: هیات داوران خواستار تداوم این جشنواره در سطح ملی است تا از امکانات مراکز دیگر در راستای اهداف جشنواره بهره گرفته وهنرمندان عکاس کشوردر همکاری تنگاتنگ ومستمر همچون ابزاری در اهداف کلان زیست محیطی در کنار خود بعنوان همکار فرهنگی داشته باشند .
 
وی افزود: این گونه فعالیت های فرهنگی در قالب جشنواره الفتی با طبیعت در فرهنگی عمومی نهادینه می کند و حفظ و حراست و پاسداری ازاین نعمت خدادادی از این طریق بصورت یک فرهنگ در آمده و پایه گذار مهربانی می گردد.
 
وی تصریح کرد: هیئت داوران امیدوار است که هنرمندان کشور با توجه به ظرفیت های بی نظیر ایران از نظر گونه های طبیعی وجانوری وحیات وحش از نگاه سطحی پرهیز و گره گشایی به مسائل زیست محیطی را در دستور کارخود قراردهند .
 
وی گفت: با عنایت به اینکه فضای طبیعی ایران دارای تنوع شگرف وبی نظیری در مقایسه با سایرکشور هاست از مراکز مرتبط انتظار دارد با هنرمندان وعلاقه مندان دوستداران طبیعت ایران همکاری شایسته ای مبذول گردد .
 
در ادامه این مراسم نفرات برگزیده در 4 بخش حیات وحش، اکوتوریسم، انسان و طبیعت و محیط بان معرفی شدند.
 
هیات داوران در بخش حیات وحش تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی نفر اول را به علی ثقفی اهدا کرد و در این بخش پوریا پاکیزه دوم، جعفر غلامی سوم و سعید غلامی شایسته تقدیر شناخته شد.
 
در بخش انسان و طبیعت تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مهدی قلعه گری اهدا شد و در این بخش امیر حسین جامه بزرگ دوم، رضا زنگنه سوم و امین بصیری پارسا شایسته تقدیر شناخته شد.
 
در بخش اکوتوریسم تندیس جشنواره دیپلم افتخار و جایزه نقدی به علی مجید ناتری اهدا شد و در این بخش مهدی شریفی دوم و علی ثقفی سوم شدند.
 
 دربخش محیط بان تندیس جشنواره دیپلم افتخار و جایزه نقدی به قاسمعلی عبدالملکی اهدا و حمید روستایی شایسته تقدیر شناخته شد.
 
هیات داوران در این بخش از خانواده شهید محیط بان عبدالله یاری برای عکس های قابل سپاس این شهید از طبیعت منطقه لشگر در ملایر نیز تجلیل کرد.
 
در ادامه این مراسم از هیات داوران جشنواره آقایان افشین بختیار، امیرعلی جوادیان و علی مهاجران با اهدای تندیس جشنواره و لوح سپاس تجلیل شد . تجلیل از اعضای موسسه مردم نهاد بهار ثمین الوند از دیگر بخش های این مراسم بود.
 
در پایان نمایشگاه آثار برگزیده جشنواره با حضور استاندار همدان افتتاح شد. این نمایشگاه تا 21 خرداد ماه به مناسبت هفته محیط زیست در ساعات 9 تا 12 و 16 تا 19 در مجتمع فرهنگی سینمایی شهید آوینی همدان پذیرای بازدید کنندگان است