• 09:30
  • |
  • شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶
  • |
  • mail
  • |
  • map
  • |
  • map
english
paya
اخبار دانشکدهبازدید دکتر ابتکار از مرکز آموزش های محیط بانی دانشکده محیط زیست+گزارش تصویری

بازدید دکتر ابتکار از مرکز آموزش های محیط بانی دانشکده محیط زیست+گزارش تصویری
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به همراه جمعی از معاونان و مدیران کل سازمان حفاظت محیط زیست از مرکز آموزش های محیط بانی دانشکده محیط زیست بازدید کردند.
معصومه ابتکار روز یکشنبه در بازدید از مرکز آموزش محیط بانی دانشکده محیط زیست در محمدشهر کرج، افزود: موضوع محیط زیست برای جهان از حساسیت خاصی برخوردار است و معضلات محیط زیستی از جمله تنوع زیستی، مقابله با روند فرساینده زیست بوم ها و از دست رفتن سرمایه های جهانی از مهم ترین موضوعات زیست محیطی است که جهان با آن درگیر است.

دکتر اصغر محمدی فاضل

وی خاطرنشان کرد: سرمایه های طبیعی در کنار سرمایه های اقتصادی و انسانی، مهم ترین داشته ما هستند و این سرمایه ها در اختیار انسان قرار گرفته تا تعالی مادی و معنوی پیدا کند. 

ابتکار تاکید کرد: در این فرصت که خدا به ما عطا کرده، فرصتی برای شاد بودن داریم تا بتوانیم دستاوردهای مناسبی برای خود و همنوعان خود داشته باشیم.

معاون رئیس جمهوری در ادامه روند مشکلات زیست محیطی را برای دنیا نگران کننده دانست و گفت: مخاطرات و تهدیدات بسیاری وجود دارد. کسانی هستند که برای محیط زیست و طبیعت فعالیت می کنند و مظلوم واقع شده اند و همواره تهدید می شوند که نمونه آن 114 محیط بان شهید کشورمان هستند و تمام کسانی که از این ناحیه آسیب دیده اند هم گواه این مدعا هستند.

دکتر معصومه ابتکار

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه این تهدیدها و آسیب ها ادامه دارد، اظهار داشت: کسانی هستند که انصار خدا محسوب می شوند و در کنار آنها کسانی هم هستند که میراث طبیعی ایران را که سرمایه ای برای کشور است و خداوند در اختیار ما قرار داده، حفاظت کرده و در مقابل تهدیدها و آسیب و فشارها و تحریم ها مقاومت می کنند.

وی محیط بانان را نماد شجاعت، دانایی و ایستادگی نام برد که به وظیفه خود که حفاظت از عرصه های ایران است، همچون سربازان وطن عمل می کنند.

ابتکار تصریح کرد: محیط بانان و جنگل بانان از حریم طبیعت در کشور دفاع می کنند که شغل با اهمیت و با ارزشی است.

وی تلاش دولت یازدهم را ارتقاء جایگاه محیط بانی به عنوان شغلی شریف و مسئولیتی خطیر ذکر کرد و گفت: رئیس جمهوری از ابتدا دولت یازدهم را دولت محیط زیست معرفی کرد و در این زمینه گام های خوبی برداشته شده است. در دولت یازدهم در کنار رسیدگی به معیشت مردم و اقتصاد کشور به موضوع محیط زیست نیز توجه ویژه داشته است.

AWT IMAGE

معاون رئیس جمهوری گفت: این توجه نباید در حد حرف باقی بماند و همه ما در سنگر دفاع از محیط زیست ایران با بهترین کارایی و توانمندی خود، با تمام ظرفیت فکری و جسمی به این مسئولیت خطیر بپردازیم.

وی با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست از سوی رهبر معظم انقلاب، گفت: تک تک محیط بانان و پرسنل سازمان باید این سیاست ها را به فراخور مسئولیت خود بدانند و آموزش های لازم را ببینند.

ابتکار همچنین ارتقاء وضعیت معیشتی و شغلی محیط بانان، اصلاح ساختار یگان، ابلاغ آئین نامه اجرایی برای آموزش محیط بانان، آزمون صلاحیت برای محیط بانان، درجه بندی آنان، ارتقاء معیشتی محیط بانان با اعطای 3 هزار امتیاز را از برنامه های این سازمان عنوان کرد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه موضوع حفاظت از محیط زیست باید هوشمند شود و با استفاده از دوربین ها و سنجش از راه دور و داده های ماهواره ای و در مناطق کوهستانی استفاده از اسب به عنوان ابزار مناسب، به آن بپردازیم، گفت: این کار در لرستان آغاز شده با کمک ارتش محیط بانان آموزش های لازم را می بینند.

دکتر فاضل: شبکه محیط بانان در کشورتشکیل شده است
 اصغر محمدی فاضل رئیس دانشکده محیط زیست نیز در سخنانی با اشاره به اقداماتی که در مرکز آموزش های محیط بانی صورت گرفته است گفت: در دوره های گذشته مشخص شد که محیط بانان علاوه بر فراگرفتن مقوله های آموزشی در این دوره ها، شبکه های اجتماعی راه انداخته اند که حلقه واسطه همه آنها شده است.

وی گفت: در واقع برای نخستین بار شاهد هستیم که محیط بانان در ارتباطی تنگاتنگ با هم قرار دارند و علاوه بر انتقال تجربیات، از ظرفیت شبکه های مجازی برای مشارکت در غم و شادی هم استفاده می کنند که پیش از این نمونه مشابه آن را سراغ نداشتیم.

دکتر اصغر محمدی فاضل

فاضل افزود: این مرکز با هدف ارائه آموزش های تخصصی راه اندازی شد و باعث مباهات ماست که نزدیک به هزار محیط بان در آن آموزش دیدند و حالا به خاطره مشترک تمام محیط بانان سراسر کشور تبدیل شده است.

ایشان در ادامه با اشاره به پتانسیل های این مرکز بیان داشت: با بررسی نقاط ضعف و قوت دوره های گذشته تلاش کردیم در این دوره استانداردهای کیفی آموزشی و رفاهی را ارتقا دهیم و به جرات می توانیم بگوییم که در این زمینه آموزش های متمایز و با کیفیت ممتازی ارائه می شود.

در این بازدید ضمن اهدای تاج گل به نماد شهدای محیط بان، پخش کلیپ و همچنین سخنرانی نماینده محیط بانان یاد و خاطره جنگلبان شهید فضل الله علیپور نیز گرامی داشته شد.

گفتنی است دوره های آموزشی محیط بانان از دو سال پیش در مرکز آموزش محیط بانی دانشکده محیط زیست در محمدشهر کرج آغاز شده و تا کنون 850 نفر آموزش دیده اند و قرار است تا مرداد ماه سال جاری نیز 450 نفر دیگر آموزش های محیط بانی را در این مرکز بگذرانند.

مرکز آموزش های محیط بانی دانشکده محیط زیست

مرکز آموزش های محیط بانی دانشکده محیط زیست
مرکز آموزش های محیط بانی دانشکده محیط زیست

مرکز آموزش های محیط بانی دانشکده محیط زیست

مرکز آموزش های محیط بانی دانشکده محیط زیست

مرکز آموزش های محیط بانی دانشکده محیط زیست

مرکز آموزش های محیط بانی دانشکده محیط زیست

مرکز آموزش های محیط بانی دانشکده محیط زیست

مرکز آموزش های محیط بانی دانشکده محیط زیست

مرکز آموزش های محیط بانی دانشکده محیط زیست

مرکز آموزش های محیط بانی دانشکده محیط زیست
مرکز آموزش های محیط بانی دانشکده محیط زیست

AWT IMAGE

عکس ها از مهدی رباطی