• 04:38
 • |
 • چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
 • |
 • mail
 • |
 • map
 • |
 • map
english
paya
 • تداوم حیات در گرو حفاظت از محیط زیست و تنوع زیستی است .
 • بیایید هوایی پاک و آسمانی آبی را به کودکانمان هدیه کنیم .
 • تنوع زیستی،ارزشمندترین گنجینه بشری
 • با بهینه سازی مصرف ، از کاهش منابع حیاتی و آلودگی محیط زیست بکاهیم .
 • آرامش روح و روان در گرو حفاظت از محیط زیست میباشد .
 • طبیعت ما بیش از هر زمانی ، اکنون نیاز مند حفاظت است .
 • از یاد نبریم که همه ما در قبال مواهب طبیعی مسئولیم .
 • طبیعت سالم ، زندگی سالم ، اندیشه سالم .
 • تنوع زیستی بستر و زیر ساخت حیات ما را حفظ میکند.
اخبار دانشکدهمعاون سازمان حفاظت محیط زیست: در دانشکده محیط زیست اخراجی نخواهیم داشت
معاون سازمان حفاظت محیط زیست:
در دانشکده محیط زیست اخراجی نخواهیم داشت


معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم معارفه سرپرست جدید دانشکده محیط زیست که با حضور مدیرکل دفتر بازرسی سازمان محیط زیست، مدیرکل محیط زیست البرز و جمعی از مدیران، اعضای هیات علمی و دانشجویان در سالن آمفی تئاتر این دانشکده برگزار شد اظهارداشت: ما به تجربه و دانش همکاران مان در دانشکده محیط زیست نیاز داریم و قرار نیست کسی از این مجموعه اخراج شود.

به گزارش روابط عمومی دانشکده محیط زیست، وی با بیان اینکه محیط زیست کشور نیازمند دانش افزایی و ظرفیت سازی است، افزود: باید بپذیریم که در سالیان گذشته در حوزه محیط زیست عملکرد مطلوبی نداشته ایم، اگر امروز با موضوعاتی مثل بحران آب، تخریب جنگل، آلودگی هوا، انقراض گونه های گیاهی و معضلاتی از این دست با چالش مواجه هستیم نشاندهنده این است که در مسیری که آمده ایم خطا داشته ایم و باید پاسخگو باشیم.

شافعی بیان داشت: محیط زیست متعلق به 80 میلیون ایرانی است و برای حراست از آن نیازمند یک عزم ملی درون و برون سازمانی هستیم. ما در زمینه بودجه و اعتبارات جاری و عمرانی برای سازمان محیط زیست پیشرفت های خوبی داشته ایم اما با توجه به وسعت حوزه عملکردی محیط زیست و توقعاتی که از آن می رود این اعتبارات اندک است. 
مهندس کریم شافعی
وی با اشاره به باز تعریف برخی مفاهیم و نگرش ها در سازمان محیط زیست گفت: مقرر شد بخشی از ماموریت های تحقیقاتی به پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار و همچنین دانشکده محیط زیست محول شود اما نکته آزاردهنده اینجاست که ما مثلاً در موضوع کلیدی مثل آب، کارشناس و متخصص در این مراکز نداریم یا بسیار کم  داریم.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: اخباری در خصوص دانشکده منتشر شده که مورد تایید ما نیست، ما در کنار دانشجویان مان هستیم و موظفیم بهترین خدمات آموزشی را برای ادامه تحصیل آنها فراهم بیاوریم که بتوانند در فضایی آرام روی درس و پژوهش شان تمرکز کنند، اگر بنا باشد که دانشجویان به جای دیگری منتقل شوند باز خود را هم به صورت اخلاقی و هم اداری مکلف می دانیم که بهترین شرایط را در این راستا ایجاد کنیم که خدای نکرده به دانشجو صدمه ای وارد نشود.
دانشکده محیط زیست
 ایشان افزود: در خصوص اعضای هیات علمی و کارکنان چیزی به نام اخراجی نداریم. خوشبختانه ظرفیت برای پذیرش کارکنانی که بخواهند از مجموعه جدا شوند درون سازمان محیط زیست و حتی اداره کل محیط زیست البرز مهیاست و جای هیچ نگرانی نیست. سوابق و علاقمندی اعضای هیات علمی هم در فرایندی که انشالله سازوکار آن مشخص خواهد شد مورد بررسی قرار می گیرد تا زمینه جذب آنها و بهره گیری از پتانسیل ها و توانمندی های ایشان فراهم آید. 

معاون سازمان محیط زیست با بیان اینکه «محیط بان صرفاً دارنده کلاشینکف نیست» گفت: لازم است محیط بانان در فضای علمی مدارج تحصیلی را طی کنند. به همین منظور در تلاش هستیم تا زمینه آموزش محیط بانان به صورت آکادمیک در دانشکده محیط زیست مهیا شود تا محیط بانان با موضوعاتی مثل خاک، جنگل، آب، پسماند، تیمار جانداران صدمه دیده و هر آنچه که لازم است به صورت عملی در محیط کار با آن دست و پنجه نرم کنند آشنا شوند.
اسکندر امیدی نیا
شافعی در پایان با اشاره به سوابق سرپرست جدید دانشکده محیط زیست گفت: خوشبختانه دکتر امیدی نیا دارای تجربه و تخصص دانشگاهی است و با تسلط و توانمندی که در این حوزه دارد می تواند مسیری را هموار سازد تا  دانشکده محیط زیست مسیری در زمینه ماموریت های محوله به نحو مطلوبی به سازمان محیط زیست کمک کند، چون ما برای پیشبرد اهداف سازمان به ظرفیت دانشکده محیط زیست نیاز داریم. 

در ادامه این مراسم اسکندر امیدی نیا سرپرست دانشکده محیط زیست ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و تقدیر از دکتر کلانتری ریاست سازمان محیط زیست برای اعتماد به ایشان بیان داشت: از همه پیشکسوتان، روسا و مدیرانی که در زمینه شکل گیری و پویای این مرکز کوشیده اند سپاسگزارم و از خداوند منان می خواهم در انجام این مسئولیت سنگین من را یاری کند.

وی افزود: باور دارم که حفاظت از محیط زیست و بهره مندی مستمر و همسو با توسعه پایدار خود حوزه ای کاملاً پیچیده است که نیازمند دانش است. برای حل معضلات محیط زیستی لازم است که در دو سطح آموزش و تربیت نیروی مجرب گام برداشت. نخستین سطح، پایش و ارزیابی و کنترل با آموزش های حداقلی است. در سطح پیشرفته تحلیل موضوع و رصد رخدادها و آینده پژوهشی چالش های محیط زیستی را در بر می گیرد که لازمه آن تحصیلات تکمیلی ماموریت مدارانه است. 
اسکندر امیدی نیا
وی با بیان برنامه های خود در راستای تحول دانشکده گفت: بازنگری افق و ماموریت دانشکده بر اساس اهداف سازمان حفاظت محیط زیست و آرایش فعالیت های دانشگاهی استان، چالاک سازی، بهبود، و اصلاح ساختار دانشکده، ترویج و مشارکت در عرصه های مختلف زیست محیطی در جهت توسعه پایدار، برقراری و گسترش تعامل سازنده وفعال با نهادهای تصمیم گیر و مسئول استانی، جذب منابع و هزینه کرد بهینه منابع مالی و متناسب سازی آن با نیازهای دانشکده، بهبود مستمر آموزش و به روز رسانی اطلاعات و مهارت های شغلی کارکنان، حمایت از روحیه جهادی، ایثار، تلاش، امید، خلاقیت و نوآوری و همچنین تقویت اخلاق حرفه ای ا طریق حمایت از رویه های اداری، شفاف سازی، ایجاد فرصت های برابر، شایسته سالار و قانونمداری از مهمترین اقداماتی است که انشااله با حمایت سازمان محیط زیست و همراهی همکاران در دانشکده محیط زیست پی خواهیم گرفت.

وی با اشاره به لزوم گسترش فعالیت های علمی، پژوهشی، آموزشی و فرهنگی در بعد بین المللی با تاکید بر کشورهای همجوار افزود: خوشبختانه موسسه علوم و فناوری محیط زیست اکو در دانشکده محیط زیست واقع است. موسسه ای که خود می تواند در جهانی سازی دستاوردهای کشور خصوصاً بومی سازی و تولید علم و فناوری زیست محیطی، تبادل دستاوردها و تجارب، ایجاد و تقویت همکاری های منطقه ای، شکار فرصت های فنی و اقتصادی نقش مناسبی ایفا کند.

امیدی نیا در پایان با بیان اینکه آماده پذیرش ایده ها، نظرات و نقدهای سازنده ای است که به بهبود فرایند سیستم و پیشبرد امور کمک کند گفت: ما به فضایی آرام و توام با همدلی برای گذر از مشکلات نیازمندیم و باور دارم که با کمک اعضا هیات علمی، کارکنان و دانشجویان قادر خواهیم بود گام های موثری در راستای کمک به محیط زیست برداریم.

در ادامه این مراسم معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست حکم انتصاب دکتر امیدی نیا را به وی تقدیم کرد.
اسکندر امیدی نیا
در پایان این مراسم مهندس شافعی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست به پرسش های نمایندگان دانشجویی، اعضای هیات علمی و کارکنان پاسخ گفت.